ESM, Camden, Fulton, and Little Falls Punch Ticket to OnCenter

In the inaugural season of the new Division 1 and Division 2 Championship format, four teams survived the grind and the low scoring conditions of the Tower of Pisa lane condition and punched their ticket to the NYS Championships on the weekend of March 10th-11th at the OnCenter.

ESM and Camden emerged as the winners on the Girls side.  Camden got off to a quick start in Division 2 girls, and led wire-to-wire, besting the field by 257 pins.  Camden was led Kylee Long’s 1029 6-game total and Erin Bourgeois’ 964 series.

ESM fought off a tight field in the girls Division 1 group but emerged the winner by 120 pins.  ESM was led by Haley Youker, who was the high Individual for the day.  Youker rolled a 1318 6-game total, schooling the rest of the field (both boys and girls) by over a 100 pins.

For the Boys, it was Fulton and Little Falls claiming Division 1 and Division 2 crowns.  Fulton, led by tournament leader Bradley Martin’s 1209 6-game total, claimed the lead after a 997 game 2 and never looked back.  Fulton claimed both Class ‘B’ and Division 1 Titles by convincing margins, both in excess of 200 pins.

Little Falls, the inaugural Division 2 winner, posted 2480 morning block total, trailed by 22 pins heading into the afternoon block.  LF seized a small lead after an 806 game 4 on the low scoring lane conditions and then dropped the hammer on the Division 2 field by closing out the block with games of 934 and 906 to account for the final margin of 196 pins.

Complete results can be found at http://www.section3bowling.com/2018-results/

 

GIRLS RESULTS

GIRLS DIVISION 1- TOP 3

  1. ESM 4988
  2. RFA  4868  -120
  3. AUBURN 4867 -121

GIRLS DIVISION 2- TOP 3

  1. CAMDEN 4619
  2. NEW HARTFORD 4362 -257
  3. HOMER 3940 -679

GIRLS CLASS ‘A’

  1. RFA 4868
  2. AUBURN 4867 -1
  3. LIVERPOOL 4858 -10

GIRLS CLASS ‘B’

  1. ESM 4988
  2. CAMDEN 4619 -369
  3. FULTON 4441 -547

GIRLS CLASS ‘CD’

  1. CLINTON 3823
  2. ADIRONDACK 3807 -16
  3. HOLLAND PATENT -154

GIRLS HIGH 6 SERIES

  1. HALEY YOUKER (ESM) 1318
  2. MEGAN GUERNSEY (FULTON) 1157
  3. TRINITY DROZDZ (CNS) 1084

GIRLS HIGH GAME

  1. ASHLEY HARDY (LIVERPOOL) 232 *
  2. AMERICA CARHART (ESM) 219
  3. TRINITY DROZDZ (CNS) 215

*Awarded Medal

 

BOYS RESULTS

BOYS DIVISION 1

  1. FULTON 5503
  2. BALDWINSVILLE 5295 -208
  3. ESM 5237 – 266

BOYS DIVISION 2

  1. LITTLE FALLS 5127
  2. SAUQUOIT 4931 -196
  3. VVS 4904 -223

BOYS CLASS ‘A’

  1. BALDWINSVILLE 5295
  2. CNS 5225 -70
  3. UTICA-PROCTOR -112

BOYS CLASS ‘B’

  1. FULTON 5503
  2. ESM 5237 -266
  3. WHITESBORO -440

BOYS CLASS C/D

  1. LITTLE FALLS 5127
  2. SAUQUOIT 4931 -196
  3. SHERBURNE 4612 -515

BOYS HIGH 6 SERIES

  1. BRADLEY MARTIN (FULTON) 1209
  2. TANNER ROZCYKO (BALDWINSVILLE) 1200
  3. NICK SANTA CROCE (PROCTOR) 1184

BOYS HIGH GAME

  1. NICK SANTA CROCE (PROCTOR) 258
  2. COLIN PONTO (BALDWINSVILLE) 253
  3. SEAN TIMMONS (ESM) 246

 

Girls Class ‘A’ – RFA

Girls Division 1 and Class ‘B’ – East Syracuse Minoa

Girls Division 2  – Camden

Girls Class ‘C/D’ – Clinton

Boys Class ‘A’ – Baldwinsville

Boys Division 1 and Class ‘B’ – Fulton

Boys Division 2 and Class ‘C/D’ – Little Falls