2019 NYSPHSAA State Championships

Who's In?

Who's in as of 07/16/2019 06:52:34pm     Click to refresh the page

QUALIFYING TEAMS- SCHOOL DIVISION #1

GIRLS DIVISION #1 TEAMS

TEAM NAME
Click Team Name to see Roster
SECTION #
North Rockland
1
Mohonasen
2
ROME FREE ACADEMY
3
Union Endicott
4
Greece Athena
5
Orchard Park
6
Massapequa HS
8
Kingston High School
9
East Islip
11
PACER
12
BOYS DIVISION #1 TEAMS

TEAM NAME
Click Team Name to see Roster
SECTION #
Clarkstown
1
Columbia HS
2
LIVERPOOL
3
Corning
4
Fairport
5
Orchard Park
6
Bellmore Merrick District
8
Kingston High School
9
East Islip
11
PACER
12






QUALIFYING TEAMS- SCHOOL DIVISION #2

GIRLS DIVISION #2 TEAMS
TEAM NAME
Click Team Name to see Roster
SECTION #
Pearl River
1
Cohoes HS
2
Camden
3
Maine Endwell
4
Newark
5
Dunkirk
6
Beekmantown
7
Seaford HS
8
Highland High School
9
PACER
12

BOYS DIVISION #2 TEAMS
TEAM NAME
Click Team Name to see Roster
SECTION #
Nanuet
1
Lansingburgh HS
2
VVS
3
Sidney
4
Sodus-Williamson
5
Tonawanda
6
Ausable Valley
7
Seaford HS
8
Highland High School
9
PACER
12

 

 

 

 

2019 SECTION COMPOSITE TEAM ROSTERS

GIRLS SECTION COMPOSITE TEAMS
Click Section to see Roster
SECTION #1
SECTION #2
SECTION #3
SECTION #4
SECTION #5
SECTION #6
SECTION #7
SECTION #8
SECTION #9
SECTION #10
SECTION #11
SECTION #12
BOYS SECTION COMPOSITE TEAMS
Click Section to see Roster
SECTION #1
SECTION #2
SECTION #3
SECTION #4
SECTION #5
SECTION #6
SECTION #7
SECTION #8
SECTION #9
SECTION #10
SECTION #11
SECTION #12

Click to refresh the page


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  BOYS SCHOOL DIVISION #1 ROSTERS

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
GIRLS SCHOOL DIVISION #1 ROSTERS

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
BOYS SCHOOL DIVISION #2 ROSTERS

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
GIRLS SCHOOL DIVISION #2 ROSTERS

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
BOYS SECTION DIVISION ROSTERS
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 1
BOYS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
STEPHEN LUCIANA - COORDINATOR

SAM WASHINGTON - HEAD COACH
JACKIE SETTE - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
NICK VARANONORTH ROCKLAND11236
NICK PERRONEWALTER PANAS12234
TOMMY CHAMBERLAINSUFFERN12227
JACOB PORTEMLAKELAND11206
PAUL CIRILLOLAKELAND11206
SEAN EYBERSWHITE PLAINS10182
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 2
BOYS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
GARY VANDERZEE - COORDINATOR

LEN REYNGOUDT - HEAD COACH
HUGO MCGROTY - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
FRANK AIELLOSHAKER HS12200
ANDREW APOLLOGUILDERLAND HS12220
WILLIS BICKFORDSOUTH GLENS FALLS HS10218
CIAN DIMEZZACANAJOHARIE HS12199
DANIEL PALMERNISKAYUNA HS12210
MICKEY WINTONJOHNSTOWN HS9213
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 3
BOYS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
MIKE O'CONNELL - COORDINATOR

BOB HOEFER - HEAD COACH
MARK LEO - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
CHRISTIAN STODDARDTHOMAS R. PROCTOR HS12214
SHANE HECKERWATERVILLE11203
NICK HINSHAWHOMER11196
ERIC CARSONOSWEGO10215
DIMITRI QUEIORCENTRAL SQUARE11205
EJ O'MELIAINDIAN RIVER12210
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 4
BOYS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
RICHARD RAYCHEL - COORDINATOR

RICHARD RAYCHEL - HEAD COACH
BARB ZISKA - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
KYLE PRATTNEWARK VALLEY12197
MITCHELL HAMELUNIONS SPRINGS/PB12205
ANTON LEONARDHANCOCK8197
NICHOLAS LAPICOLAVESTAL12204
AUSTIN BAKERMAINE ENDWELL11187
KOLTON PONDTIOGA10206
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 5
BOYS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
CHRIS SEARCHFIELD - COORDINATOR

MARK ROYER - HEAD COACH
SANDY SWINGLE - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
MARCUS COTTRELLEASTRIDGE12197
RYAN GERKENHILTON11224
FABIAN RIVERAW. IRONDEQUOIT11225
TOMMY PARSONSHILTON10223
OWEN KINGGREECE ARCADIA12222
KALEB STEPHENSBROCKPORT10223
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 6
BOYS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
DAN KAPLAN - COORDINATOR

JERRY CARROLL - HEAD COACH
JOEY BIONDO - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
DYLAN ANDRZEJEWSKIDEPEW11212
DYLAN DEVOEIROQUOIS12211
JORDAN KINGPIONEER10200
TREVOR MCKEENIAGARA FALLS11210
NATHEN PAPIERNIKNIAGARA FALLS12218
CAMERON STARKJFK11210
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 7
BOYS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
DAVE MENDOFIK - COORDINATOR

DONNA FLEURY - HEAD COACH
DAVE KOKES - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
JORDAN DEYOBEEKMANTOWN9193
DAMIEN STUTSMANBEEKMANTOWN11196
AXEL DEDRICKTICONDEROGA10200
GABE SISCONORTHEASTERN CLINTON11202
JACOB DEYOBEEKMANTOWN12202
GAVIN FLEURYTICONDEROGA12203
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 8
BOYS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
BRYAN LANDINI - COORDINATOR

BRYAN LANDINI - HEAD COACH
HELMS BOHRINGER - JESSE MEYER - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
WILLIE BEDOYACLARKE12215
BENJAMIN LEWKOWITZMASSAPEQUA12208
ZANE LIPSONHEWLETT12214
JOHN LOUGHLIN JR.LAWRENCE12202
PHILIP MACCHIETTOMINEOLA9218
DILLON RISTANOHEWLETT12209
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 9
BOYS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
THERESA ECKERT - COORDINATOR

CHRIS VERO - HEAD COACH
ERENA O'BRIEN - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
CODI BLARKMONROE-WOODBURY12191
JEREMY SQUIRESSAUGERTIES12190
AUSTIN TRAINORF. D. ROOSEVELT12187
CHAD MCPEEKSAUGERTIES11189
DAWSON WOODSAUGERTIES11173
MICHAEL PETERSSAUGERTIES10173
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 10
BOYS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
EILEEN KILCULLEN - COORDINATOR

JASON LAFLESH - HEAD COACH
BRENT NICHOLS - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
XANDER LAMICAFRANKLIN ACADEMY10203
ZACHARY KINGFRANKLIN ACADEMY10186
BRAYDEN FEIMANNCHATEAUGAY10184
ALEX OTISCHATEAUGAY9177
DALTON HOLLOWAYFRANKLIN ACADEMY10158
STEPHEN DWYERCHATEAUGAY9153
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 11
BOYS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
JOSEPH VASILE COZZO - COORDINATOR

DOUG DWYER - HEAD COACH
JOHN ROMERO - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
NICK ANSELMICOPIAGUE11214
AVERY LUGARESCOMMACK12221
HUNTER LEVINESACHEM11189
KYLE PERILLOSMITHTOWN9217
NICK GIOVANNIELLOWEST BABYLON12230
STEPHEN RUSSELLCENTRAL ISLIP9216
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 12
BOYS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
MIKE OCONNELL - COORDINATOR

MIKE OCONNELL - HEAD COACH
- ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
PACER1 PACER1171
PACER2 PACER2272
PACER3 PACER3373
PACER4 PACER4484
PACER5 PACER5575
PACER6 PACER6676

 
 
 
 
GIRLS SECTION DIVISION ROSTERS
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 1
GIRLS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
BARI SUMAN - COORDINATOR

CHRIS FRANK - HEAD COACH
- ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
VICTORIA PACACHAJOHN JAY EAST FISHKILL12211
JENNA MAFFEIBEACON12200
JESSICA KASPERMAHOPAC11199
MEGAN DOBRINSKISUFFERN12196
JULIA LYNCHCLARKSTOWN12191
BRIANNA VIRTUOSOBEACON12182
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 2
GIRLS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
BILL NEUMANN - COORDINATOR

TONY FARACHI - HEAD COACH
RICHARD SHULTES - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
LAUREN BUESSGUILDERLAND HS10206
LEIGHA HENKELHOOSIC VALLEY HS9199
HANNAH JACOBSLANSINGBURGH12193
KATIE POLOMAINESCHENECTADY HS11181
JAIDYN ROSEMIDDLEBURGH HS9194
CAROLYNE SHULTESMIDDLEBURGH HS12195
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 3
GIRLS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
JEFFREY KLATT - COORDINATOR

ROBERT NASIATKA - HEAD COACH
MARTY PIRAINO - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
AMERICA CARHARTEAST SYRACUSE-MINOA 10187
MACKENZIE O’HERIENVERNON-VERONA-SHERRILL 12203
BLAIK HALEHOMER12187
KAITLYNN CONTEUTICA-PROCTOR11199
ALEXIS INGERSOLL FULTON9207
DANIELLE CASAB CLINTON11190
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 4
GIRLS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
BARB ZISKA - COORDINATOR

BARB ZISKA - HEAD COACH
RICHARD RAYCHEL - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
BRENNA GLEIMHANCOCK11209
KAYLA AVERYELMIRA10205
ERIN HOWARDOXFORD10181
BRITTNEY MILLHOLLENCORNING12188
ABBEY MARSHALLHORSEHEADS12188
LINSEY ANDERSWINDSOR12205
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 5
GIRLS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
MARK FOEDER - COORDINATOR

NANCY KNIGHT - HEAD COACH
CHRIS SEARCHFIELD - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
ELENA CARRHILTON10209
CASSIDY POTTERWEBSTER THOMAS10205
CASSIDY ANSCHUTZWEBSTER THOMAS11201
AUDREY THURLEYBROCKPORT12197
PAIGE BARKLEYCANANDAIGUA11192
JORDAN CZERWSPENCERPORT10192
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 6
GIRLS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
ED VENTRY - COORDINATOR

JERRY CARROLL - HEAD COACH
JOE POHLMAN - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
SARAH D'ANGELOCLARENCE10205
MELISSA LARGETOANWANDA11200
CAMERON SPRINGALLEGANY-LIMESTONE12201
RACHEL WAGNERDEPEW12209
KAELYNN WEBERKENMORE EAST8190
MAKENZIE YESISFRONTIER12210
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 7
GIRLS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
MARY LADUKE - COORDINATOR

RICK BOWMAN - HEAD COACH
DAVID LEE - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
KAYLA GAYWILLSBORO12176
LEITA CIOLEKPERU9176
SARAH WILLIAMSPERU10178
KATELYNN MILLERAUSABLE VALLEY11183
SABRINA PHAIRNORTHEASTERN CLINTON12185
KATHRYN BOWMANPERU9202
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 8
GIRLS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
EILEEN SHULTIS - COORDINATOR

JOHN BERTUZZI - HEAD COACH
DONNA WEIKMAN - COURTNEY CASTLE - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
SARI ARROWPLAINVIEW/OLD BETHPAGE JFK12178
OLIVIA CHANSYOSSET10168
ARIANNA FRACCHIONICLARKE11163
SAMANTHA LIPSONHEWLETT10174
BRILLIAN SOEDARMASTOLEVITTOWN - DIVISION AVENUE 9193
JENNIFER TAGGARTLEVITTOWN - MACARTHUR11174
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 9
GIRLS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
ERENA O'BRIEN - COORDINATOR

SEAN COLLINS - HEAD COACH
THERESA ECKERT - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
ELISE PETERSSAUGERTIES12176
ERIN BLANKSAUGERTIES12150
TAYLOR BROOKSSAUGERTIES12142
ASHLEY BEAVERSAUGERTIES10157
ASHLEY ALTIERISAUGERTIES9161
LACEY SCHATZELSAUGERTIES9152
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 10
GIRLS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
EILEEN KILCULLEN - COORDINATOR

CARRIE BLAIR-WILCOX - HEAD COACH
JARRET LAMICA - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
HANNAH COOKCHATEAUGAY12184
BECCA BONVILLEFRANKLIN ACADEMY12165
KIMBERLY DUNNCHATEAUGAY9165
BELLE BONVILLEFRANKLIN ACADEMY10162
JULIANA NICHOLSFRANKLIN ACADEMY9160
ANGEL DOMINICCHATEAUGAY12160
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 11
GIRLS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
JOSEPH VASILE COZZO - COORDINATOR

DAVID HUEY - HEAD COACH
ROGER ROPER - ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
CANAN BADEMCIPATCHOGUE MEDFORD9209
HANNAH MANETTECOMSEWOGUE12211
TAYLOR EGGERTSMITHTOWN/KP12214
RACHEL HINESLONGWOOD10219
HANNAH SKALACKIMIDDLE COUNTRY10231
AMANDA NAUJOKASSACHEM11217
SECTION DIVISION PHOTO COORDINATOR, COACHES ROSTER
SECTION # 12
GIRLS

 
-RETURN TO LIST OF TEAMS-
MIKE OCONNELL - COORDINATOR

MIKE OCONNELL - HEAD COACH
- ASST. COACH
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
PACER1 PACER1181
PACER2 PACER2272
PACER3 PACER3373
PACER4 PACER4474
PACER5 PACER5595
PACER6 PACER6676

 
 
 
 

Click to refresh the page

2019 NYS WHOS IN