2016 State Championships

2017 NYSPHSAA State Championships

Click to refresh the page
 
Click on the team name to see the roster and photo.

 
SCHOOL DIVISION- Saturday March 4, 2017
GIRLS TEAMSBOYS TEAMS
Team Name Section #
North Rockland
1
East Islip High School
11
South Colonie
2
FULTON
3
Union Endicott
4
Hilton
5
NIAGARA WHEATFIELD
6
Beekmantown
7
Syosset High School
8
Kingston
9
Team Name Section
North Rockland
1
East Islip High School
11
Guilderland
2
EAST SYRACUSE-MINOA
3
Waverly High School
4
West Irondequoit
5
WEST SENECA WEST
6
Ausable Valley
7
Hewlett High School
8
Kingston
9

 

 

 

  SECTION DIVISION- Sunday March 5, 2017

GIRLS TEAMSBOYS TEAMS
Team Name
SECTION #1
SECTION #10
SECTION #11
SECTION #2
SECTION #3
SECTION #4
SECTION #5
SECTION #6
SECTION #7
SECTION #8
SECTION #9
Team Name
SECTION #1
SECTION #10
SECTION #11
SECTION #2
SECTION #3
SECTION #4
SECTION #5
SECTION #6
SECTION #7
SECTION #8
SECTION #9

Click to refresh the page


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  SCHOOL DIVISION TEAMS- Saturday March 4, 2017
SECTION # 1 BOYS ROSTER
NORTH ROCKLAND (1)

COACH(ES): JOAN NELSON


SEASON RECORD:102-17
CONFERENCE:CONFERENCE 1
SECTIONAL SCORE:6485
NAME GRADE AVERAGE
NICK VARANO9220
JOHNNY TOSCANO12217
NICK SPARTA12207
WARREN COLLINS12199
GABE DURAN12198
JOSH CRUZ11197
NICK TRUIANO10193
MATT CONA10192
SECTION # 11 BOYS ROSTER
EAST ISLIP HIGH SCHOOL (11)

COACH(ES): BOB CHEADLE


SEASON RECORD:13-1
CONFERENCE:LEAGUE 2
SECTIONAL SCORE:6730
NAME GRADE AVERAGE
VINCENT ALTMAN12219
JUSTIN OROBELLO11221
SONNY PICO9220
AARON RICE10225
JAMES SPINA11219
ERIC TADLER11213
ANTHONY VALENTE11223
MATTHEW WALDRON12214
SECTION # 2 BOYS ROSTER
GUILDERLAND (2)

COACH(ES): LOU MARINO


SEASON RECORD:11-4
CONFERENCE:SUBURBAN COUNCIL
SECTIONAL SCORE:6311
NAME GRADE AVERAGE
MANNY DIBELLA11207
ANDREW APOLLO10207
METE RICE12199
BRANDON INDOVINA12217
KYLE MASTRANGELO11190
THOMAS DURAND11207
SECTION # 3 BOYS ROSTER
EAST SYRACUSE-MINOA (3)

COACH(ES): MARTY PIRAINO


SEASON RECORD:13-3
CONFERENCE:ONONDAGA HIGH SCHOOL LEAGUE
SECTIONAL SCORE:5500
NAME GRADE AVERAGE
RYAN MACCOMBIE11216
SEAN TIMMONS10201
HUNTER BORKOWSKI9199
MIKE SICILIA12190
DAN MARRIOTT12230
GENO MESSINO8149
JOHN RUSSO11149
CHRIS BAYLY9150
SECTION # 4 BOYS ROSTER
WAVERLY HIGH SCHOOL (4)

COACH(ES): PETE GIROLAMO


SEASON RECORD:57-7
CONFERENCE:IAC
SECTIONAL SCORE:8467
NAME GRADE AVERAGE
CHRIS JOHNSON11194
DERRICK CANFIELD9189
NICK BRIGGS11209
CONNER JOSEPH12206
TIM WOODCOCK12219
LOGAN BOWMAN10170
DAMON FRUTCHEY12152
KALEB ENNIS9109
SECTION # 5 BOYS ROSTER
WEST IRONDEQUOIT (5)

COACH(ES): SHAWN TOTH


SEASON RECORD:90-38
CONFERENCE:MONROE COUNTY DIVISION 2
SECTIONAL SCORE:6182
NAME GRADE AVERAGE
FABIAN RIVERA9204
EDUARDO RIVERA12201
JORDAN TURNER11205
ALEX PEREZ12198
JOEY PEREZ9167
RYAN CHENIER9164
SECTION # 6 BOYS ROSTER
WEST SENECA WEST (6)

COACH(ES): BRETT WIDMAN


SEASON RECORD:9-3
CONFERENCE:ECIC SOUTH LARGE
SECTIONAL SCORE:5534
NAME GRADE AVERAGE
ANDREW BURCKHALTER12215
SPENCER GUISE9205
KYLE ZIEMBA9190
CONNOR NOWAK8190
BRYAN HILL10192
MATTHEW KASPEREK12190
PARKER FLIS8195
SECTION # 7 BOYS ROSTER
AUSABLE VALLEY (7)

COACH(ES): JEFF MILLER


SEASON RECORD:14-0
CONFERENCE:CVAC
SECTIONAL SCORE:5967
NAME GRADE AVERAGE
TYLER ATKINS11210
RYAN THOMAS11194
TYLER LIGHT11190
LOGAN MARTINEAU9185
TROY MCDONALD9183
TANNER FORBES10165
SECTION # 8 BOYS ROSTER
HEWLETT HIGH SCHOOL (8)

COACH(ES): NICK PAXINOS


SEASON RECORD:11-1
CONFERENCE:CONFERENCE 5
SECTIONAL SCORE:5433
NAME GRADE AVERAGE
KENNY BERNSTEIN12178
MATTHEW BERNSTEIN10162
MICHAEL DECICCO10175
BRYAN KRINICK12197
MATTHEW LEBLANC11196
ZANE LIPSON10196
DILLON RISTANO10194
JOHN PAUL WEST10196
SECTION # 9 BOYS ROSTER
KINGSTON (9)

COACH(ES): CINDY KOLODZIEJSKI


SEASON RECORD:96-2
CONFERENCE:SECTION 9
SECTIONAL SCORE:5441
NAME GRADE AVERAGE
HUNTER HEPPNER10192
JARRED SCHWARK11217
TYLER WINTERS12194
ZACHARY HELZER10188
JOSEPH MAINS12197
IZAYAH WELLS11187
AUSTIN WELLS9193
SECTION # 1 GIRLS ROSTER
NORTH ROCKLAND (1)

COACH(ES): JOAN NELSON


SEASON RECORD:119-0
CONFERENCE:CONFERENCE 1
SECTIONAL SCORE:6314
NAME GRADE AVERAGE
NICOLE CONA10204
ISABELLA PALAMERO9194
VICORIA VARANO7194
AKIRA DELOATCH10188
OLIVIA KOHUT8184
MERCEDES MOREL11182
ANNA ZAYAS11174
SECTION # 11 GIRLS ROSTER
EAST ISLIP HIGH SCHOOL (11)

COACH(ES): HAROLD COOLEY JR.


SEASON RECORD:10-0
CONFERENCE:LEAGUE 3
SECTIONAL SCORE:6486
NAME GRADE AVERAGE
JULIA BOCAMAZO10215
LAUREN CHRISTIE11191
AMANDA KREUSH11193
MELISSA MAVRICH11209
NATALIE MAVRICH8185
JENNY MURPHY10205
JULIANNA SPINA10198
SECTION # 2 GIRLS ROSTER
SOUTH COLONIE (2)

COACH(ES): OWEN GRUGAN


SEASON RECORD:11-4
CONFERENCE:SUBURBAN COUCIL
SECTIONAL SCORE:5705
NAME GRADE AVERAGE
AMANDA CHRZANOWSKI12202
QUINN HODSON12196
CAITLYNN KELLY11202
SHEALYNN PECKOWITZ11198
NATALYA PORCELLO12200
DAKOTA DEITZ9183
ABBEY FRUITERMAN9180
CAROLANNE MANZER11187
SECTION # 3 GIRLS ROSTER
FULTON (3)

COACH(ES): MIKE TRYNISKI


SEASON RECORD:13-2
CONFERENCE:ONONDAGA HIGH SCHOOL LEAGUE
SECTIONAL SCORE:5163
NAME GRADE AVERAGE
ZOE JUNE12182
EMILY GERTH12162
MEGAN GUERNSEY11203
LORI DAINO8150
ALEXIS INGERSOLL7176
LIZ BROWN11136
SECTION # 4 GIRLS ROSTER
UNION ENDICOTT (4)

COACH(ES): BARB ZISKA


SEASON RECORD:53-7
CONFERENCE:STAC
SECTIONAL SCORE:8000
NAME GRADE AVERAGE
LIBBY SLADISH12193
ASHLEY CICCIARELLI9176
HALEY SISENSTEIN9163
CHRISTINA SHARA9187
LEX RIPIC12195
KATIE MCGOVERN9144
ALEXIS SHAY8161
RAYNBOW DUTCHER11147
SECTION # 5 GIRLS ROSTER
HILTON (5)

COACH(ES): JIM FEELY


SEASON RECORD:126-2
CONFERENCE:MONROE COUNTY DIVISION 1
SECTIONAL SCORE:5571
NAME GRADE AVERAGE
SARAH GERKEN12213
BETH HEBERGER11191
DALLAS BARTHELMANN11192
ELENA CARR8190
SABRYNA FARSACE11179
KATIE JOHNSON10189
TAYLOR LUCAS8194
KATIE LIUCCI10134
SECTION # 6 GIRLS ROSTER
NIAGARA WHEATFIELD (6)

COACH(ES): RICH MALONEY


SEASON RECORD:9-5
CONFERENCE:DAN KAPLAN
SECTIONAL SCORE:5150
NAME GRADE AVERAGE
SIERRA LASSMAN12175
SHAVON SCIVE11160
KELSEY LASSMAN9170
ALEXIS CHASE11170
MARISSA STASCHUK12210
ERIN THOMAS11130
ELLA GORRELL9150
SECTION # 7 GIRLS ROSTER
BEEKMANTOWN (7)

COACH(ES): CHARLIE STONE


SEASON RECORD:16-0
CONFERENCE:CVAC
SECTIONAL SCORE:5506
NAME GRADE AVERAGE
ALYZA AGONEY12194
CHEYENNE REEVES11185
MORGAN BRUNET8183
KYLIE HILBORNE8173
ALEXIS COOK10153
PAIGE HILBORNE7137
SECTION # 8 GIRLS ROSTER
SYOSSET HIGH SCHOOL (8)

COACH(ES): WAYNE BERBERT


SEASON RECORD:12-0
CONFERENCE:CONFERENCE 3
SECTIONAL SCORE:4484
NAME GRADE AVERAGE
STEPHANIE HUANG12100
REBECCA LEE11177
MARY PIZZIMENTI12143
ALEXIS ROTH11100
BETHANY STUART11118
SABRINA SUSSMAN12111
JACQUELIN TANG11169
MACKENZIE WAGNER12194
SECTION # 9 GIRLS ROSTER
KINGSTON (9)

COACH(ES): CINDY KOLODZIEJSKI


SEASON RECORD:74-24
CONFERENCE:SECTION 9
SECTIONAL SCORE:4529
NAME GRADE AVERAGE
KAMI MILLER10140
KAITLYN ALBRIGHT7126
TAYLOR WELLS11151
CAITLYN WINTERS12177
JORDAN THOMAS10161
MCKINLEY MULSTAY9115

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  SECTION DIVISION TEAMS- Sunday March 5, 2017
 
SECTION # 1 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 1

COORDINATOR:STEPHEN LUCIANA
HEAD COACH:COREY STAHL
ASST. COACH: PAUL PLUTZKER
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
NICK PERRONEWALTER PANAS HS10238
MATTHEW RICEARLINGTON HS12223
DAVID HALPERINLAKELAND HS11221
TOMMY CHAMBERLAINSUFFERN HS10216
ALEX MELNYCHUKJOHN JAY CROSS RIVER HS12213
MICHAEL SHERIDANJOHN JAY EAST FISHKILL HS10209
SECTION # 10 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 10

COORDINATOR:EILEEN KILCULLEN
HEAD COACH:JASON LAFLESH
ASST. COACH: BRENT NICHOLS
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
BRANDEN GRIFFINFRANKLIN ACADEMY12163
XANDER LAMICAFRANKLIN ACADEMY8175
AVERY LANDRYFRANKLIN ACADEMY12195
BLAYNE NICHOLSCHATEAUGAY12174
CODY WARRINERCHATEAUGAY11197
WADE WILLISCHATEAUGAY11167
SECTION # 11 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 11

COORDINATOR:LAWRENCE PHILIPS
HEAD COACH:DOUG DWYER
ASST. COACH: JOHN ROMERO
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
ERIC BHOLANSMITHTOWN11231
ANTHONY CIOFFINORTH BABYLON11221
RYAN DIMAGGIOSACHEM12222
DANIEL PETRIELLOCOMMACK12234
PETER RAMOSWEST BABYLON12227
KURT SCHALLMIDDLE COUNTRY12230
SECTION # 2 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 2

COORDINATOR:GARY VANDERZEE
HEAD COACH:LEN REYNGOUDT
ASST. COACH:
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
SPENCER MCCLELLANLANSINGBURGH12210
ZACK TERRYCBA12215
DON BAKERRCS12215
ADRIEN HOLLISTERWHITEHALL12210
JON SMITH COLUMBIA12217
BRENDAN MCGILLINAMSTERDAM12212
SECTION # 3 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 3

COORDINATOR:MIKE O'CONNELL
HEAD COACH:MIKE TYRNISKI
ASST. COACH: MARK LEO
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
ANDREW BOURGEOISCAMDEN12211
JOSH CLOUTECICERO-NORTH SYRACUSE12222
ROB KINVILLENEW YORK MILLS12205
STONE HICKEYUTICA-PROCTOR12216
BRADLEY MARTINFULTON11218
ISAIAH DAYSCORCORAN- SYRACUSE12217
SECTION # 4 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 4

COORDINATOR:PETE GIROLAMO
HEAD COACH:JACLYN SKELTON
ASST. COACH: TIM CROUT
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
TREVOR KIMBLEWINDSOR HS12212
SAM MCDONALDELMIRA HS12219
DERIK LISICORNING HS10210
JAKE ROBERTSONTIOGA CENTRAL HS11215
TIM SLADISHUNION ENDICOTT HS11219
ZACH BOBBETTUNION SPRINGS/PORT BYRON12213
SECTION # 5 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 5

COORDINATOR:CHRIS SEARCHFIELD
HEAD COACH:MIKE RAUSE
ASST. COACH: PAT COYNE
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
TRISTEN BRIGGSCANANDAIGUA ACAD.12219
ADAM TURNERGREECE OLYMPIA12216
CAMERON HURWITZBRIGHTON9216
BRANDON DONOHUEWEBSTER THOMAS11215
CHRIS WOLLSCHLEGERBLOOMFIELD11215
MATTEO CITTADINOFAIRPORT11202
SECTION # 6 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 6

COORDINATOR:DAN KAPLAN
HEAD COACH:BILL RODGERS
ASST. COACH: RICH MALONEY
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
NATE MALONEYNIAGARA WHEATFIELD12220
THOMAS KLENKEORCHARD PARK11211
BRANDON BADASZEWSKIFRONTIER11211
JOSHUA SNOWFREWSBURG11185
MALIK WILLIAMSFREWSBURG10190
TREVOR WATTSNIAGARA FALLS9205
SECTION # 7 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 7

COORDINATOR:CHARLIE STONE
HEAD COACH:VICKI MCMILLAN
ASST. COACH: DONNA FLEURY
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
AUSTIN RECOREBEEKMANTOWN12201
GAVIN FLEURYTICONDEROGA10198
MATT FALLSARANAC11197
ANTHONY PAIGETICONDEROGA12196
MITCHELL TROSTBEEKMANTOWN12193
RYAN BEEBIEPLATTSBURGH12193
SECTION # 8 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 8

COORDINATOR:BRYAN LANDINI
HEAD COACH:BRYAN LANDINI
ASST. COACH:
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
WILLIE BEDOYAWT CLARKE HS10200
SAMUEL FARBERCALHOUN HS10206
DYLAN HOFFMANMACARTHUR HS12201
LEON KESSEEUNIONDALE HS11206
ANTHONY MACCHIETTOMINEOLA HS12231
PHILIP MACCHIETTOMINEOLA HS7213
SECTION # 9 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 9

COORDINATOR:THERESA ECKERT
HEAD COACH:THERESA ECKERT
ASST. COACH: SEAN COLLINS
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
DERRICK STORMSFRANKLIN D. ROOSEVELT12172
RYAN PADGETTFRANKLIN D. ROOSEVELT9170
LENNY CASABURAHIGHLAND8168
MATT SEYFARTHSAUGERTIES10176
JOE DECKERSAUGERTIES11174
WILLIAM PHILLIPSSAUGERTIES11170
SECTION # 1 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 1

COORDINATOR:BARI SUMAN
HEAD COACH:JAMIE PATTERSON
ASST. COACH: ALICE LENNA
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
VICTORIA PACACHAJOHN JAY EAST FISHKILL HS10224
ALYSSA RUBEOJOHN JAY EAST FISHKILL HS12199
MEGAN DOBRINSKISUFFERN HS10191
LEAH COLEARLINGTON HS10179
LAURA REAGANARLINGTON HS12178
JULIA LYNCHCLARKSTOWN HS10172
SECTION # 10 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 10

COORDINATOR:EILEEN KILCULLEN
HEAD COACH:CARRIE BLAIR-WILCOX
ASST. COACH: JASON BLACK
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
JESSICA BROOKSFRANKLIN ACADEMY12163
MADISON CARRCHATEAUGAY8148
HANNAH COOKCHATEAUGAY10148
SAVANNAH FIORINOCHATEAUGAY12150
EMILY KINGCHATEAUGAY10164
BRIANNE RONDOCHATEAUGAY7158
SECTION # 11 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 11

COORDINATOR:LAWRENCE PHILIPS
HEAD COACH:NOEL RIVERA
ASST. COACH: MANDY DOMINGUEZ
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
ALISSA FONTANASACHEM12214
TERESA LOCURTOLONGWOOD11199
HANNAH MANETTACOMSEWOGUE10211
SKYLAR MCGARRITYNORTH BABYLON12220
AMANDA NAUJOKASSACHEM9216
HANNAH SKALACKIMIDDLE COUNTRY8215
SECTION # 2 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 2

COORDINATOR:BILL NEUMANN
HEAD COACH:JOHN DENNIS
ASST. COACH:
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
LIZ ROSSMOHONASEN11222
MICAELA BARBOLTSARATOGA9190
ABBY CAROLAMECHANICVILLE12175
KATIE LYNCHLANSINGBURGH11208
MELANIE LEMKEBETHLEHEM CENTRAL11210
JENNA LEMKEBETHLEHEM CENTRAL12222
SECTION # 3 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 3

COORDINATOR:JEFF KLATT
HEAD COACH:MARIE MELNICK
ASST. COACH: RICH BIRD
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
JENNIFER ROBACKUTICA-PROCTOR12210
ALLY COLPUTICA-PROCTOR12183
MEGHAN DORISCLINTON11200
HALEY YOUKEREAST SYRACUSE-MINOA11221
REBEKAH LUBEYROME FREE ACADEMY12185
KAITLYN ANTINELLICICERO-NORTH SYRACUSE11191
SECTION # 4 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 4

COORDINATOR:PAM BEARD
HEAD COACH:ERIC GUNDERSON
ASST. COACH: RICK PFLANZ
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
MACKENZIE BONYAKTHOMAS EDISON HS11183
LOGHAN WAGNERELMIRA HS11178
RACHEL WEYANTSUSQUEHANNA VALLEY HS10186
MICHELLE WILLIAMSHORSEHEADS HS11179
BRENNA GLEIMHANCOCK HS9189
ABIGAIL HARDERWINDSOR HS12172
SECTION # 5 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 5

COORDINATOR:CHRIS SEARCHFIELD
HEAD COACH:SANDY SWINGLE
ASST. COACH: RICK CROCE
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
CASSIDY ANSCHUTZWEBSTER THOMAS9201
KAYLA KAWYNGREECE ARCADIA12200
ALEX COPEYWEBSTER SCHROEDER11198
EMILIE PITTSRED CREEK12194
ALYSSA KOSTONGATES CHILI12193
CALLA BELLISSPENCERPORT12192
SECTION # 6 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 6

COORDINATOR:ED VENTRY
HEAD COACH:MATT BURT
ASST. COACH:
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
BRITTANY MCANDREWSFRONTIER11210
BRIONNA THOMPSONDAVINCI11182
BRITNEY GREYCATTARAUGUS LITTLE VALLEY12213
CAMERON SPRINGALLEGANY LIMESTONE10205
MARIAH GAMELSPRINGVILLE12185
KAITLYN ZIEMBAWEST SENECA WEST12175
SECTION # 7 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 7

COORDINATOR:MARY LADUKE
HEAD COACH:CHAD DUPREY
ASST. COACH: MARCIA GLEBUS
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
KATHRYN BOWMANPERU7178
JESSICA SHAFFERPLATTSBURGH12176
SABRINA PHAIRNORTHEASTERN CLINTON10172
MADISON CRAGLEPERU11163
CERISE BUSHTICONDEROGA12163
HAILEY MORGANMORIAH12161
SECTION # 8 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 8

COORDINATOR:EILEEN SHULTIS
HEAD COACH:JAMES BAILIN
ASST. COACH:
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
ALYSSA AUGELLOWANTAGH HS12190
KATHRYN BACKMANBETHPAGE HS12164
AMANDA DELISIMACARTHUR HS12180
KRISTIN DOHERTYCARLE PLACE HS12164
COLLEEN KINGSEPPHICKSVILLE HS11180
ALEXA MESSINAVALLEY STREAM CENTRAL HS12202
SECTION # 9 ROSTER

click to enlarge

SECTION # 9

COORDINATOR:ERENA O'BRIEN
HEAD COACH:ERENA O'BRIEN
ASST. COACH: SEAN COLLINS
NAME SCHOOL GRADE AVERAGE
AMANDA DARMOCHWALHIGHLAND12178
BROOKE HARRISHIGHLAND9148
MEGAN KOISERFRANKLIN D. ROOSEVELT12167
NATALIE COLLAIZZOFRANKLIN D. ROOSEVELT9144
DARIAN WOODSAUGERTIES11178
ERIN BLANKSAUGERTIES10146