2016 Shootout Results

Kyle Denson from Fulton and Nick Cohen from Proctor both earned spots on the Section 3 team.  On the girls side, Jenna Harrington from H-P and Megan Guernsey from Fulton also earned spot.   Complete results available at http://www.section3bowling.com/2016-shootout-results/

 

 

State Championships Beginning to Take Shape

Many of the Sections from around NYS are completing their Championship tournaments and the field for the state finals is starting to come together.  The State Championships are being hosted by our friends in Section 6 (Buffalo)on March 5th and March 6th.

Check out the Registered Teams page to see who’s qualified.   The page is updated in real time as teams register to check back periodically!

Game by Game results of the State Tournament will be posted to Section3bowling.com after each game.  Check back to see how the Homer boys, Proctor girls, and the rest of the Section 3 all stars fare at this years State Championship.

Shootout Qualifiers Announced

The leagues of Section 3 have concluded and submitted their list of qualifying bowlers for the annual individual shootout.  To qualify for this event, an individual must have bowled in 2/3 of their teams games and finished the season in the top 15% of their league.    Qualifying bowlers will compete this Thursday at Lakeview Lanes in Fulton.  The format is 6 games, and total pinfall wins.  The top 2 individuals from the boys and girls side will qualify for the All Section team which competes on Sunday March 6th.

The high average bowler  from each league has already qualified for the Composite team.  Those individuals along with members from the overall winning team from the Section 3 team tournament are excluded from this event.    Below is the unofficial  list of 59 qualifying individuals competing.

BOYS DIVISION QUALIFIERS

LAST NAME FIRST NAME SCHOOL LEAGUE
Babcock Alex Cortland OHSL
Blanchard Kenny Camden TVL
Boice Brenden VVS Independent
Celio Andrew Little Falls CSC
Clark Josh Whitesboro TVL
Clark Lucas Fulton OHSL
Cloute Josh CNS CNYCL
Cohen Nick Proctor TVL
Coughlin Tyler Sherburne CSC
Days Isaiah Syracuse CNYCL
Denson Kyle Fulton OHSL
Freberg Kyle Oswego OHSL
Grant Brandon Oswego OHSL
Hickey Stone Proctor TVL
Jones Austin New Hartford TVL
Joss Nick CNS CNYCL
Linstruth Cole Canastota CSC
Martin Bradley Fulton OHSL
McCombie Ryan ESM OHSL
Miles Zach Sherburne CSC
Mitchell Joe Proctor TVL
Moretz Nathaniel New Hartford TVL
Morreale Mark Whitesboro TVL
Mullen Jordan Sherburne CSC
Philhower William Sherburne CSC
Roscoe Robert Canastota CSC
Taylor Skyler Cooperstown CSC
Watchus Tyler Baldwinsville CNYCL
Watkins David Auburn CNYCL
Whiting Josh RFA TVL
Zaccheo Philip Bishop Grimes OHSL

 

GIRLS DIVISION QUALIFIERS

LAST NAME FIRST NAME SCHOOL LEAGUE
Adsitt Kaitlynn Baldwinsville CNYCL
Antinelli Kaitlin CNS CNYCL
Armstrong Liesa Sherburne CSC
Beattie Taryn Whitesboro TVL
Bertella Haley Canastota CSC
Birdslow Jessica Solvay OHSL
Bourgeois Erin Camden TVL
Brayan Amber ESM OHSL
Buck Jourdyn ESM OHSL
Casab Danielle Clinton CSC
Clarke Taylor Camden TVL
Culip Taylor Cortland OHSL
Deraway Olivia RFA TVL
Feocco Katie Auburn CNYCL
Geerth Emily Fulton OHSL
Grant Kaitlyn Oswego OHSL
Guernsey Megan Fulton OHSL
Harrington Jenna Rose HP CSC
June Zoe Fulton OHSL
Long Kylee Camden TVL
Matys Makayla New Hartford TVL
Miles Alyssa Sherburne CSC
Minnard Elizabeth Cortland OHSL
O'Herien Mackenzie VVS Independent
Paul Jordyn Sherburne CSC
Puttkamer Taylor CNS CNYCL
Ryan Hanna Auburn CNYCL
Stevens Barbara VVS Independent

Meet the 2016 Champs

Overall Section 3 Champions:

Homer– Class B Boys                                         Proctor– Class A Girls

20160207_155502 20160206_164028

 

Boys Division Class Champions:

Fulton-  Class A Boys                                          Sherburne-Earlville–  Class C/D

20160207_155330 20160207_155141

 

Girls Division Class Champions:

Camden-  Class B Girls                                       Clinton-  Class C/D Girls

20160206_163833 20160206_163646

 

Final Results for 2016 Team Tournaments

Girl’s Team Tournament Results

  • Class A:  Utica-Proctor   (Overall Section 3 Champion)
  • Class B:   Camden
  • Class C/D:   Clinton

High 6 Game Series:    Jennifer Roback (Proctor) 1174

High Individual Game:  Jenna Rose Harrington (Holland-Patent)  235


 

Boy’s Team Tournament Results

  • Class A:  Fulton
  • Class B:   Home  (Overall Section 3 Champion)
  • Class C/D:   Sherburn-Earlville

High 6 Game Series:   Josh Whiting  (RFA)  1323

High Individual Game:   Joe Mitchell (Proctor)  300

Homer takes the Crown, wins 1st overall Section 3 Bowling Title

Homer surged past the rest of the field in the afternoon and took the Section 3 title decisively at Pinorama Lanes today in Utica.  Homer is the overall Champion and advances to the State Finals on March 5th at Airport Lanes in Buffalo.   Fulton finished 2nd and was the Class A champion, Sherburne-Earlville was the winner in Class C/D.

The high game of the day went to Joe Mitchell from Proctor, who rolled a 300 in the tournaments opening game.  Josh Whiting from RFA had the high 6 game total with 1323 (+123) for a 220.50 average for the day.

Complete Results will be posted later tonight.

Homer takes the lead after game 4, Fulton surging

Homer has inched past the Proctor boys and took the lead by 20 pins heading into the all important Game 5.  Fulton is surging after posted their high game of the day at 1008 and picked up 80 pins on the leaders.  They now trail by a 140 with 2 games to go.

Game 4 has seen the scoring pace slow and the event has turned into a grind as the boys are finding it more difficult to hit the pocket.    full Results at http://www.section3bowling.com/2016-boys/

Top 4

  1. Homer 3967
  2. Proctor 3947   -20
  3. Fulton 3828   -139
  4. CNS   3820   -147